Gruzja, Armenia - wyprawa 4x4

8.09. - 21.09.2019

2
państwa
2200
kilometrów
13
dni
4
trudność

Naszą wyprawę rozpoczniemy tradycyjnie w bazie w Tbilisi, skąd po odebraniu Was z lotniska i zrobieniu zakupów pojedziemy do Udabno, gdzie odpoczniemy przez resztę dnia. Jeśli jednak będziecie mieli ochotę skorzystać z popołudnia, to Szamil chętnie pojedzie z Wami na konny trekking.

Z Udabno, najkrótszą drogą pojedziemy w stronę Armenii. Po przekroczeniu granicy skierujemy się nad jezioro Sewan. Jest to największe jezioro w Republice Armenii, a także największe jezioro Kaukazu i jedno z najwyżej położonych jezior świata (1916 m n.p.m.). Jeśli będziemy mieli szczęście, to spróbujemy pysznego pstrąga lub raków.

Kolejnego dnia po obejrzeniu klasztoru Sewan z IX w., wyruszymy w kierunku Przełęczy Sulema (2410 m n.p.m), a tuż przed przełęczą staniemy podziwiać karawanseraj z 1332 roku. Po krótkim odpoczynku pojedziemy do klasztoru Tatev. Do Klasztoru można dostać się drogą lub najdłuższą kolejką linową na świecie (5752 m) wpisaną do Księgi rekordów Guinnessa.

Nastepnie przez Goris i Chyndzoresk wjedziemy na teren Górskiego Karabachu - terytorium, formalnie należącego do Azerbejdżanu, w rzeczywistości funkcjonujące jako niepodległe państwo, które jest jednak nieuznawane przez żaden kraj na świecie. Tam zobaczymy m.in. monument znany z finałów Eurowizji - We Are Our Mountains, gorące źródła Zuar czy klasztor Dadivank.

Po wyjeździe z Górskiego Karabachu pojedziemy w kierunku klasztoru Chor Wipar, skąd będziemy mogli podziwiać Ararat - świętą górę Ormian. Przy dobrej widoczności, jest to najpiękniejszy widok na szczyt, na którym według Biblii osiadła Arka Noego. A sam monastyr nad więziennym lochem w którym przetrzymywany był św. Grzegorz Oświeciciel jest jednym z najświętszych miejsc Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

Następnie przez Crystals of Refrain, Obserwatorium Astrofizyczne Biurakan i pomnik ormiańskiego alfabetu skierujemy się w stronę Gruzji.

Granicę przekroczymy w Bavrze, skąd do Vardzi - skalnego miasta, zbudowanego przez Królową Tamar, będziemy mieli już tylko niecałe 80km. Noc spędzimy z pieknym widokiem na oświetlone miasto, które następnego dnia będziemy mogli pojść zwiedzić.

Z Vardzi przez Khulo, szutrową trasą przez góry Adjarii pojedziemy w kierunku Zugdidi i drugiej pod względem wysokości zapory wodnej na świecie (272 m wysokości). Następnie jadąc krętą, już w dużej mierze asfaltową drogą, dojedziemy do Mestii, a poźniej do Ushgulii, wioski położonej na wysokości 2100 m n.p.m. i wpisanej na listę Unesco. Ze względu na opady sniegu Ushgulii jest niedostępne przez 6 m-cy w roku. Warto wspomnieć, że Ushguli leży u stóp Szchary, najwyższego szczytu Gruzji (5193 m n.p.m.), który jako pierwsi zdobyli Polacy: Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz. To wejście miało miejsce w 1935 roku.

Z Ushguli pojedziemy Pętlą Swanecką przez Lentechi do Chiatury (jeśli zdążymy), gdzie będziemy mieli przeżyć ekstremalną przygodę i przejechać się starą kolejka linową. W całym mieście jest ich kilkadziesiąt i stanowią podstawę poruszania się po mieście.

Wyprawę zakończymy w Tbilisi, odwożąc Was na lotnisko.

Trasa została przygotowana specjalnie po to, aby wykorzystać wszystkie możliwości terenowe Land Roverów. Nie obiecujemy luksusów - spać będziemy w namiotach dachowych, a chętni będą mogli wybrać nocleg w przydrożnych hotelach guesthaus'ach. Nie zawsze to będzie jednak możliwe. Po drogach Gruzji pokonamy 2000 km, w 40% będą to drogi szutrowe, niekiedy trudne, ale zawsze bezpieczne. Przewidywane temperatury od 10 do 40 stopni.

Zobacz trasę wyprawy

Trasa wyprawy:

 • Tbilisi

  ... i wylądował
 • Kierunek Armenia

  którędy do granicy?
 • Jezioro Sevan

  1916 m n.p.m.
 • Wings of Tatev

  sprawdzimy rekord Guinnessa
 • Górski Karabach

  państwo, którego nie ma
 • Chor Wipar

  z widokiem na Ararat
 • Vardzia

  Skalne Miasto królowej Tamar
 • Mestia, Ushguli

  u stóp Szchary
 • Swanecka Pętla

  czyli zamykamy kółko
 • Chiatura

  miasto kolejek linowych
 • Tbilisi

  ja nie chcę wracać!

Koszty uczestnictwa

Cena nie zawiera:

 • biletu na trasie Warszawa - Tbilisi i Tbilisi - Warszawa,
 • posiłków,
 • kosztów paliwa (z wyjątkiem sytuacji, kiedy jedziesz w samochodzie razem z prowadzącym)
 • biletów wstępów do atrakcji turystycznych

Pozostałe informacje:

 • samolot - W-wa - Tbilisi - W-wa - 797 pln (wylot z Warszawy 07.09. o 16.05, wylot z Tbilisi 21.09. o 16.35), z przesiadką w Kijowie,
 • noclegi w hotelach (2-3 noce) - ok. 15$/osoba/noc,
 • paliwo - ok. 3 zł/l
 • restauracje - ok 75$ od osoby
 • dodatkowe atrakcje - ok 50$ od osoby

Uwaga:

Ceny lotów często się zmieniają! Obecnie bilety lotnicze kosztują około 900 zł (lot bezpośredni z Warszawy). Pamiętaj, im prędzej kupisz bilet - tym będzie on tańszy.

Na naszych wyprawach to często Wy decydujecie co chcecie robić. Nasz plan wyprawy jest ramowy. Jest to możliwe, dzięki temu, że jesteśmy niezależni od od hoteli, kolejek, autobusów. Możemy zmieniać plany z dnia na dzień - jeśli tylko Wam to będzie pasowało. Jesteśmy klubem zrzeszającym podróżników, ludzi mających pasję i wspólne zainteresowania. Nie jesteśmy biurem podróży, chcemy pokazać Wam to co sami kochamy i zarazić Was miłością do podróży i odkrywania innych kultur. Dzięki temu, że nasze samochody są kompletnie wyposażone w sprzęt wyprawowy - w tym namioty dachowe, prysznice, kabiny prysznicowe, kuchenki, sprzęt do gotowania, potrafimy zorganizować wyjazdy taniej niż tradycyjne biura podróży. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Jeśli masz pytania zadzwoń +48 603 499 338

lub napisz info@land4travel.com

Dlaczego powinieneś pojechać właśnie z nami?

Dzięki możliwości wynajęcia kompletnie wyposażonych samochodów terenowych marki Land Rover Discovery II, możesz przeżyć niesamowitą przygodę w Polsce i za granicą

Zdjęcia z poprzednich wypraw

Opinie naszych klientów

nie musisz nam wierzyć... ale oni już wiele razy wyjechali z nami :)
 • Wyjazd z Krzyśkiem był przyjemnością, samochód był dobrze przygotowany, a jak pojawił się problem, to potrafił go od razu rozwiązać. Krzysiek dzięki swojej otwartości, łatwo nawiązuje kontakty i brata się z "lokalesami". 3 tygodnie w Ameryce Południowej były dobrze spędzonym czasem.
 • Zobaczyłam miejsca, gdzie do tej pory nie był nikt z moich znajomych! Pierwszy raz poczułam atmosferę zlotu miłośników aut marki Land Rover w Argentynie :) Chłopaki, gdzie jedziecie za rok?
 • Sporo czasu w samochodzie, ale tango w boskim Buenos mi wszystko zrekompensowało. Po wyjeździe z Land4Travel kupiłem swoją terenówkę, następnym razem jadę swoim Defem.
  Rysiek, Gorzów
  Argentyna
 • Panowie, nie jest to taki hardcore jak obiecujecie :) niemniej wyjazd wart przeżycia, Gruzja po góralsku jest nie-sa-mo-wi-ta, a zepsuty samochód wymienili w 6h na inny, zuchy, nie straciłam nic z wyjazdu!
  Ania, Koszalin
  Gruzja po Góralsku

Napisz do nas i dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej na temat organizowanych przez Land4travel wyjazdów, odpowiemy na każdy mail

Adres email
Treść wiadomości:

land4travel.com

IT Service Tomasz Maj
81-629 Gdynia
ul. Stawna 1a/15
NIP 584-117-40-20

Tomek - tel. +48 603 499 338
Krzysiek - tel. +48 793 651 316

email: info@land4travel.com

×
Nowy gość wszedł na stronę
×
Nowy gość wszedł na stronę
×
Polecam!